Analiza kvalitete sjemena
Muški čimbenik neplodnosti, samostalan ili udružen s drugim čimbenicima neplodnosti, nalazimo u više od 50% neplodnih parova. Iz tih razloga preporuka je da se analiza sjemena (spermiogram) učini na početku obrade neplodnosti.
Analiza kvalitete sjemena daje nam podatke o broju, pokretljivosti, morfologiji i vitalnosti spermija.
Prije davanja ejakulata na analizu potrebno je imati apstinenciju 2-5 dana. Sjeme se daje u sterilnu posudicu u Poliklinici, ili se može donijeti od kuće pod uvjetom da se donese unutar jednog sata pazeći da se ne izlaže hlađenju ili većim temperaturnim promjenama.
Osnovna analiza kvalitete sjemena obuhvaća podatke o apstinenciji, fizikalne podatke koji uključuju volumen uzorka, boju i pH, te kvantitativnu i kvalitativnu analizu koji uključuju broj spermija, njihovu pokretljivost, vitalnost, morfologiju, te prisustvo okruglih stanica koje mogu biti pokazatelj upalnih promjena.
Brojanje spermija: broj spermija se izražava po mililitru uzorka, te u ukupnom volumenu uzorka. Posebno se analizira broj progresivno pokretnih spermija, pokretnih spermija, pokretnih spermija u mjestu i nepokretnih spermija
Morfologija spermija: analizira se pravilnost glave, vratne regije i repa spermija, a udio pravilnih spermija izražava se kao postotak
Vitalnost spermija: nakon primjene testa posebnom otopinom, spermiji koji nisu obojani su vitalni spermiji, a njihov udio se izražava kao postotak
Dodatne pretrage kvalitete sjemena uključuju DNA fragmentaciju, testove na protuspermalna protutijela, te prisustvo oksidativnog stresa.
Ukoliko se u nativnom ejakulatu ne mogu naći spermiji, uzorak se koncentrira centrifugiranjem, te se ponovno pregledava kako bi se identificiralo prisustvo spermija (kriptozoospermia).
Mogući razlozi izostanka spermija u ejakulatu su obstruktivna (začepljeni izvodni kanali iz testisa) i ne-obstruktivna azoospermia. Pacijenti s dijagnozom azoospermia upućuju se urologu/andrologu koji nakon razgovora s pacijentom, palpatornog i ultrazvučnog pregleda traže i dodatne pretrage (hormonski status, kariogram, mikrodelecija Y kromosoma, inhibin B). Ukoliko je zaključak na osnovi nalaza obstruktivna azoospermia, pacijent se upućuje na dijagnostičku biopsiju testisa.
Ukoliko nakon masturbacije izostaje ejakulacija, postoji sumnja na retrogradnu ejakulaciju, te se pacijenta pripremi na način da se prehodno alkalinizira urin i nakon masturbacije pregleda da li se u urinu nalaze spermiji.
Prosudba oplodnog potencijala i normalnosti spermiograma zahtijeva iskustvo embriologa i tehnološku opremljenost, zbog čega savjetujemo da analizu sjemena radite u ustanovama koje se bave humanom reprodukcijom.
Primjer nalaza analize kvalitete sjemena: